Majka Seina

Otvorene su Ljetne olimpijske igre u Parizu. Treće u ovom gradu u historiji olimpijskog pokreta. Uz desetine hiljada policajaca na ulicama glavnog grada Francuske koji su se brinule za sigurnost – svih. Kažu da ih je bilo 45.000. No, bila je tu i domaća vojska.

Specijalne snage francuske armije osiguravale su na istoku Pariza ukrcavanje više od 10.000 sportista iz više od 200 država u čamce na rijeci Seini, na mjestu do kojeg su doputovali autobusima iz olimpijskog sela.

Scenografiju otvaranja Igara ukrašavala je upravo rijeka Seina, fantastična kulisa TV showa koji prvi put nije održan na stadionu.

A zašto olimpijske igre po prvi put od kada se organizuju nisu otvorene na stadionu?

Jedan korisnik društvene mreže Facebook sinoć je napisao: “Šta su sve izmislili za otvaranje Olimpijskih igara u Parizu, čak i Gojira svira, samo da na stadionu ne bi ljudi izviždali Izrael.” Ako u ovoj rečenici ima i zrnce istine – a o tome bi samo mogli progovoriti organizatori, možda nekad i hoće, ali sada ne – previše je.

Kad je već u statusu spomenut francuski heavy metal bend Gojira, “otplovimo Seinom” i do pop nota. Jer, vratila se na scenu, i to na kakvu scenu, taman ispod najvišeg simbola ovog grada – Eiffelovog tornja, Céline Dion, francusko-kanadska pjevačica prvi put otkako joj je dijagnosticiran “stiff person syndrome”.

Izgledala je dobro i zdravo, puna energije i vrhunskog garda, i sve to još bolje dok je pjevala “L’Hymne à l’amour”, pjesmu koju je maestralno izvodila još jedna ogromna Francuskinja Édith Piaf. Uslijedilo je to nakon što je upaljen olimpijski plamen.

https://youtube.com/watch?v=D7FMMjqKvaM%3Ft%3D117s

Olimpijske igre u Parizu će trajati do 11. augusta. Među više od 10.000 sportista je i pet iz Bosne i Hercegovine. Malo? Dobro je i to koliko se država bavi sportistima, njihovim karijerama i brine o svemu drugom što je potrebno za razvoj vrhunskog sportiste.

Dobro je i to što smo uopšte imali sportiste koji su plovili u čamcima rijekom Seinom.

A očekujemo medalju od Lane Pudar. Puno tražimo, a premalo dajemo. Gotovo ništa.